Stres v našem životě

Napsal Dagmar Kadlec.blogerka.cz (») 3. 8. 2012 v kategorii Osobní rozvoj, přečteno: 1318×

O stresu slýcháváme často. Původně se toto slovo používalo ve fyzice, kde popisovalo sílu, která působí na objekt, který se snaží zdeformovat nebo zničit. A také stav, který tak vznikne.
Stres u živých  organizmů je stav psychofyziologického napětí, které vzniká při naši reakci na různé vlivy. Stres v přiměřené míře je však důležitý pro naši kreativitu. Nemohli bychom se bez něho efektivně vypořádat se svým okolím. Stres se pro nás stává nebezpečný tehdy, když je nadměrný, trvá dlouho a nedochází k uvolnění energie, jenž se stresovou reakci tvoří.
Expert v oblasti stresu Dr. Malcom Carruthers přirovnává stres k napětí v elektrickém obvodu. Obvod funguje, jestliže v něm proudí určité množství elektřiny. Když dojde v obvodu k velkému napětí, dochází k jeho přehřátí a vybijí se pojistky.
Člověk, u kterého se překročí hranice tolerance vůči stresu, nebo ten kdo není schopný se se stresem přiměřeně vypořádat, zůstane napjatý, souží se a dochází k jeho onemocnění. Seznam chorob, které způsobuje stres je nekonečný.Dosažení pevného zdraví a douhověkosti se rovná zvládání stresu.
Při reakci na stres dochází k fyziologickým a biochemickým změnám v organizmu. Jsou regulovány pomocí dvou částí automatického nervového systému sympatiku a parasympatiku. Signál stresu spouští sympatický nerv. Biochemické reakce, které nastanou, se nazývají  reakce boje nebo útěku.  Projevují se vyloučením stresových hormonů, zrychleným dýcháním, zrychlením tepu, zvýšením krevního tlaku, prokrvením mozku, napětím ve svalech, pocením, pozastavením trávení, které v této chvíli nepotřebujeme. A může jít o reálnou hrozbu nebo jen o její představu. Až je problém vyřešen, do činnosti se zapojí parasympatický systém. Činnost našeho srdce se sníží, sníží se i krevní tlak, plíce přijímají menší množství kyslíku, uvolní se svaly a budou pokračovat trávicí procesy. Pokud napětí přetrvává, dochází k řadě onemocnění.
 Zmírnit tento stav napětí dokáže meditace a to tím, že se spustí parasympatické reakce. Meditaci můžeme použít i „vypnout” reakce boje na útěk. Toto pozitivní působení meditace se neomezuje jen na dobu, kdy meditujeme, ale po celý den. Stres tak bude hrát v našem životě jen svou kladnou roli.  

www.zivotbezlimitu.com

Štítky: meditace, stres
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a tři