Mlčení jako umění

Napsal Dagmar Kadlec.blogerka.cz (») 21. 8. 2012 v kategorii Osobní rozvoj, přečteno: 844×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

Většina lidí si myslí, že komunikace se týká mluveného a psaného slova. Tak to ale není. Lidé komunikují stále pomocí řeči těla, výrazu obličeje, gest, grimas a dokonce prostřednictvím mlčení. Na rozvíjení mimoverbální komunikaci není na rozdíl od jiných kultůr kladen příliš důraz. Japonci pro ni mají zvláštní slovo: harigaj. Skládá se ze dvou slov. Hara znamená břicho a gaj znamená umění. Harigaj je tedy umění proniknout do druhé osoby a pochopit ji bez přílišného použití slov. 
Všechny osobní rozpory jsou způsobené, že lidé,  nechápou stanovisko toho druhého. To, že nám někdo nerozumí není však problém jeho, ale náš. Tento fakt těžko přijímáme. Není v naší moci změnit druhého člověka, ale můžeme změnit jeho postoj k nám. Komunikace je systém předávání našich postojů. To, jak se projevujeme, je vnější obraz toho, co si myslíme uvnitř.
Jedním z největších problémů, který ohrožuje všechna manželství je fakt, že partneři nevědí, jak spolu komunikovat. Většina neúspěchů v podnikání nebývá výsledek selhání podnikání, ale selhání lidí. Lidé prostě neumějí spolu mluvit. Celá řada studií ukazuje, že zaměstnanci považuji za dobrého šéfa toho, kdo s nimi umí komunikovat. Chceme-li mít dobré vztahy doma, v práci, mezi přáteli, prostě s lidmi kolem nás je znalost komunikace neodmyslitelná.
Způsobů jak o to zvládnout je několik. Všechny jsou důležité, ale dovolím si tvrdit, že NASLOUCHÁNÍ  je na prvním místě. Je to nejzákladnější rys dobré konverzace. Je zvláštní, kolik času věnujeme, abychom se naučili číst, psát, mluvit, ale nevěnujeme čas tomu, abychom se naučili umění naslouchat. Většina z nás chce jen mluvit, a když druzí neposlouchají, jsme z toho celí nesví. Přitom to, jak nasloucháme, má na druhé větší vliv než to, jak mluvíme. Svět zoufale potřebuje dobré posluchače. Nic neohrožuje lidskou důstojnost tak jako nezájem. Naslouchat však neznamená jen být zticha. Znáte ty lidi, kteří vám sice dají prostor k mluvení, ale znatelně tím trpí a jejich neverbální signály jsou plné netrpělivosti, znudění, sarkasmu a nesouhlasu. O   bezmyšlenkovitém přerušování nemluvě. Když mezi lidmi taková komunikace trvá delší dobu, každý si najde způsob, jak být vyslyšen.
Lidé spolu většinou ani nekomunikují, jen se tak střídají v mluvení. Kdyby to nebylo nutné, neposlouchali by se vůbec. A v tom je ten problém. Jen málo lidí chce naslouchat a rozvíjet dál tuto schopnost. 
Proto je tak obrovský zájem o psychology, psychoterapeuty apod. Jsou to lidé, kteří jsou ochotni nám naslouchat. Umí to a my si jejich mistrovství můžeme koupit a dostane se nám této výsady. www.zivotbezlimitu.com
  

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a sedm